Ağız hijyeni virüse yakalanma riskini azaltıyor

Ağız hijyeni virüse yakalanma riskini azaltıyor. Diş Dostu Derneği Başkanı Dr. Oktay Dülger, COVID-19 virüsüyle ağız hijyeni arasındaki önemli bir bağ olduğunu, doktorların yanı sıra diş hekimlerinin de büyük risk altında çalıştıklarını belirtti.

Corona virüsünün (COVID-19) en önemli bulaşma yolları arasında; öksürük, hapşırma ve damlacık inhalasyonu aktarımıyla bulaş ve temasla aktif olduğu biliniyor. Kötü ağız hijyeni olan bireylerde vücut direncinin düştüğü durumlarda ve savunma mekanizması problemli olduğunda ağız içinde yaşayan mikroorganizmalar birçok sistemik hastalığı da tetikliyor.

Doktorların yanı sıra diş hekimleri de risk altında

COVID-19 ile ağız hijyeni arasındaki önemli bağa vurgu yapan Diş Dostu Derneği Başkanı Dr. Oktay Dülger, hastanelerde hizmet veren doktorların yanı sıra diş hekimlerinin de risk altında olduğunu belirtti. Düzenli maske kullanımının önemini vurgulayan Dr. Dülger, “Aslında maske kullanımı kişilerde belli bir farkındalık oluşturdu. COVID-19, damlacık enfeksiyonuyla bulaşan hasta kişinin ağzı ve burnundan çıkan zerreciklerle tutunarak bulaşan bir virüs. Diğer yandan alkol ya da kolonya kullanımında bile inaktif hale gelebilen bir virüs” diye konuştu.

Ağız hijyenini kritik derecede önemli

COVID-19 virüsünün vücuda verdiği zararın yalnızca teşhis edilenlerle sınırlı kalmadığını, otopsilerde farklı organlara da zarar verdiğinin ortaya çıktığını belirten Dr. Dülger, “Virüsün esas yerleşme yani vücuda penetre olma şekli ACE 2 denilen bir reseptöre tutunarak oluyor ki bu da ağızda, solunum yolu ve tükürük bezi kanallarında ağırlıklı olarak mevcut. Elbette ki pandemi koşullarında vücut hijyenimizi çok artırmak zorundayız ancak kritik noktalardan biri de ağız hijyenidir” dedi. Ağız hijyenindeki önemli faktörleri 5 maddede toplayan Dr. Dülger, sözlerine şöyle devam etti:

“Bunlar diş fırçası, diş ipi ya da ara yüz fırçaları, dil fırçası ve ağız gargarası olarak sıralanabilir. Aslında hepsi aynı derecede önemli. Günde iki kez dişlerin fırçalanması, 1.9 mm incelikte olan ve zor aralara bile ulaşabilen ara yüz fırçaları, dilde üremeye meğilli bakterilerden korunmak için dil fırçası ve mutlaka ağız gargarası kullanılmasını öneriyorum.”

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler