COVID-19 aşı sayısı 14 milyon 700 bini aştı

COVID-19 aşı sayısı 14 milyon 700 bini aştı. Türkiye’de, COVID-19 salgınıyla mücadele amacıyla yürütülen aşılama programı devam ediyor.

COVID-19 aşı sayısı 14 milyon 700 bini aştı. Çin şirketi Sinovac’ın ürettiği inaktif CoronaVac aşısını kullanan Türkiye’de, COVID-19 salgınıyla mücadele amacıyla yürütülen aşılama programı kapsamında yapılan birinci ve ikinci doz aşıların sayısı 14 milyonu geçti.

Sağlık Bakanlığı’nın COVID-19 verilerine ilişkin bilgilendirme yaptığı “https://covid19asi.saglik.gov.tr” adresinde yer alan aşılama sayılarına göre, 8 milyon 233 bin 20 kişi birinci doz aşıyı oldu.

İkinci doz aşıyı yaptıran 6 milyon 478 bin 262 kişiyle birlikte, uygulanan toplam aşı sayısı 14 milyon 700 bini aştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından, 60 yaş üzeri bireylerin de aşı randevusu alabileceğini duyurdu. Türkiye genelinde 12 Şubat’tan itibaren 65 yaş ve üzerindeki kişilerin aşılanmasına başlanmıştı. Aşı sırası gelenlerin 60 yaş üstündeki eşleri de aşı randevusu alabiliyordu. 25 Ocak’tan itibaren Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşı uygulamasını il bazında paylaşmaya başlamıştı.

İlk CoronaVac aşıları 3 milyon doz halinde 30 Aralık 2020’de Türkiye’ye ulaşmış ve 14 Ocak’ta sağlık çalışanları aşılanmaya başlamıştı. Ocak ayında ise toplam 10 milyon dozluk aşı sevkiyatı yapıldı.

Hangi gruplara, ne zaman aşı yapılacak?

1. AŞAMA: Belirlenen öncelik sıralamasına göre, 1. Aşama’da ilk olarak sağlık çalışanları, bakım evlerinde kalanlar ve 65 yaş üstü bireyler var.

1. Aşama’nın C grubunu oluşturan 65 yaş üstü bireyler, yaş aralığına göre sıralanacak. 85 yaş üstü kişilerden başlayan sıralama, beşer yaş arayla genişleyecek ve son olarak 65-69 yaş arasındaki bireylerle 1. Aşama sona erecek.

2. AŞAMA: 2. Aşama’da öncelikli sektörler ile 50-64 yaş aralığında bireylerin aşılanmasına başlanacak.

Öncelikli sektörler arasında, gıda sektörü, eğitim sektörü ve taşımacılık da bulunuyor. Dolayısıyla öğretmenlerin ve marketlerde çalışanların aşılanmasının bu aşamada gerçekleşmesi bekleniyor.

3. AŞAMA: 3. Aşama’da, yaş aralığından bağımsız olarak kronik hastalığı bulunan kişilere aşı yapılacak. 18 yaş üstü bireylerin tamamına da 3. Aşama’nın B grubunda aşı yapılacak.

4. AŞAMA: 4. Aşama’da ise aşılanma sırası geldiği halde zamanında aşı yaptırmayanlara aşı yapılacak.

Adım adım aşı randevusu

Sağlık Bakanlığı’nın yayımladığı “Nasıl aşı olurum?” rehberine göre, COVID-19 aşısını olmak için ilk olarak e-Nabız hesabına giriş yapmak gerekiyor. Sağlık Bakanlığı, e-Nabız uygulamasına COVID-19 aşı durumu bilgilendirme özelliği ekledi.

Burada “COVID-19 Aşı Durumu” menüsüne tıklandığında, aşı öncelik durumu görülebiliyor.

Mobil uygulama kullanmayan veya internete sahip olmayan kişilerin kısa mesaj (SMS) yöntemiyle de aşı öncelik durumu sorgulanabiliyor. Aralarında boşluk bırakarak, “AŞI”, T.C. Kimlik Numarası ve kişinin kimlik seri numarasının son 4 hanesini 2023’e SMS olarak göndermek gerekiyor.

Öncelikli gruplar arasında yer alanların Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) uygulamasıyla randevu alması gerekiyor. MHRS ile hem aile hekiminden, hem de kamu, özel ve üniversite hastanelerinden aşı randevusu alınabiliyor. Randevu bilgileri kısa mesaj (SMS) ile kişinin cep telefonuna gönderiliyor.

Sağlık Bakanlığı, aşı uygulama noktalarında kalabalık oluşmaması için, randevu saatinden 15 dakika önce gidilmesinin yeterli olduğunu belirtiyor ve maske kullanımına dikkat etmek konusunda uyarıyor. Aşının ikinci dozu için randevu, aşıyı uygulayan sağlık biriminden ya da yine MHRS üzerinden alınabiliyor.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler