COVID-19 virüsü sonrası belirtilere dikkat!..

COVID-19 virüsü sonrası belirtilere dikkat!.. Doç. Dr. Gökalp Silav, Corona virüs ile beyin kanaması ve inme arasındaki bağlantı hakkında bilgi verdi.

 

COVID-19 virüsü sonrası belirtilere dikkat!.. Dünyayı etkisi altına alan Corona virüs (COVID-19), akciğer üzerindeki etkisinin yanında beyin ve sinir sistemi üzerinde de hasar bırakabiliyor. Özellikle riskli grupta yer alıp Corona virüs olan kişiler hastalık sonrası inme ve beyin kanaması riski taşıyabiliyor. Corona virüs geçirenlerin kısa ve uzun vadede; ani ve şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma, konuşma güçlüğü, baş dönmesi, görsel bozukluklar ve yüzde çarpılma gibi belirtilere dikkat etmesi hayati önem taşıyor. Memorial Şişli Hastanesi Beyin, Sinir ve Omurilik Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Gökalp Silav, Corona virüs ile beyin kanaması ve inme arasındaki bağlantı hakkında bilgi verdi.

Doç. Dr. Gökalp Silav

Sinir sistemini etkiliyor

Dünya çapında yayılan ve ülkelerde ciddi problemlere yol açan Corona virüs hastalığı alınan önlemlere rağmen devam etmektedir. Mutasyonlar ile hastalığın yaygınlığı artarken ciddi ekonomik ve sağlık problemlerine yol açmaktadır. Asıl olarak damarları ve akciğerleri etkileyen Corona virüs hastalığı direk ve dolaylı olabilecek şekilde sinir sistemini de etkileyebilmektedir. Sinir sistemi açısından bakıldığında pandeminin başlangıcından itibaren ciddi beyin kanamaları ve beyin damar tıkanıklıklarını COVID-19 ile ilişkilendiren çalışmalar bulunmaktadır.

Genç hastalarda inme riski

Beyin kanaması veya damar tıkanması şeklinde ortaya çıkan beyin inmeleri genellikle yaşlı hastalarda izlenirken, Corona virüs ile ilişkili olan inmeler genç hastalarda da izlenmeye başlamıştır. Corona virüs pandemisi sonrasında ortay çıkan bu durum yurtdışı ve yurtiçinden yapılan yayınlarda ortaya konulmaktadır. Corona virüs tanısı, yapılan testlerle kesinleşen hastalarda iyileşme sonrasında bile ortaya çıkabilen inme genellikle beyinde damar tıkanıklığı olarak izlenirken daha az bir oranda beyin kanaması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Bu hastalarda ortaya konulan problem beyin damarlarının virüs nedeni ile bir şekilde hasar görmesidir. Yine de hastalığın ortaya çıkış mekanizması tam olarak ortaya konulamamıştır.

‘Tehlike geçti sanmayın’

Corona virüs ile beyin damar tıkanıklığı veya beyin kanamaları arasındaki ilişkinin anlaşılması, yüksek oranda can kaybı ile sonuçlanan bu durumun önüne geçilebilmesine olanak sağlayabilmektedir. Corona virüs asıl olarak akciğerleri etkilemektedir. Corona virüs hastalığına yakalanan kişiler tam iyileşme olduğunda normal yaşamlarına dönebilmektedir. Ancak kanama veya damar tıkanması ölümcül seyrettiğinden tüm şüpheli durumlarda hastalar Corona virüs açısından da tetkik edilmelidir. Corona virüs sonrasında inme, hastaların bir kısmında erkenden ortaya çıkarken daha az bir kısmında geç dönemde yaşanabilmektedir. İyileşme olan hastalarda bile inme akılda tutularak tedaviler ona göre düzenlenmelidir.

Corona virüs sonrası belirtiler

Corona virüs hastası olan ve tamamen iyileşen hastaların sonrasında beyin kanaması ve inme belirtilerine dikkat etmesi hayati önem taşımaktadır.

  • Ani ve şiddetli baş ağrısı
  • Bulantı-kusma, konuşma güçlüğü ve baş dönmesi
  • Nöbet geçirme
  • Görsel bozukluklar
  • Hareket bozuklukları
  • Yüzde çarpılma
  • Konuşma ve algısal problemler
  • Davranış değişiklikleri
  • Denge ve koordinasyon bozuklukları
  • Kısa dönemli hafıza problemleri ve bilinç bozukluğu

Doç. Dr. Gökalp Silav, yukarıdaki belirtileri, yaşayanların zaman kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini kaydetti.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler