EBA’da “Sağlıklı Adımlar” zamanı…

EBA’da “Sağlıklı Adımlar” zamanı… Millî Eğitim Bakanlığı ve Nestlé Türkiye iş birliğinde, 2012 yılından beri yürütülen Sağlıklı Adımlar Projesi dijital ortamda büyüyor.

EBA’da “Sağlıklı Adımlar” zamanı… Dünyanın lider gıda şirketi Nestlé ve Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliğiyle 9 yıldır sürdürülen Sağlıklı Adımlar Projesinin “Sağlıklı Büyüyorum” ve “Sağlık Saati” çizgi filmleri ile “Sağlıklı Adımlar” oyunu, projenin internet sitesinde çocuklarla buluşmaya başladı. Bunun yanında, Projenin ilk çizgi filmi Sağlıklı Büyüyorum, Türkiye’nin 81 ilinde tüm öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin izleyebilmesi için Eğitim ve Bilişim Ağı’nın (EBA) resmi internet sitesi olan www.eba.gov.tr üzerinden yayına alındı.

Akademisyenlerin danışmanlığında

Projenin dengeli beslenme ve kişisel hijyeni odağına alan yeni içerikleri, çocukların bu konulardaki farkındalıklarını, eğlenirken öğreterek bir adım öteye taşımayı hedefliyor. Farklı yaş gruplarının bilgi düzeyine hitap edecek şekilde tasarlanan çizgi film ve dijital oyunda alanında uzman akademisyenlerin imzası bulunuyor. Senaryosu, Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu danışmanlığında hazırlanan Sağlıklı Büyüyorum” çizgi filminin; dengeli ve sağlıklı beslenme ile hijyen konularında çocukların farkındalıklarının artırılmasına katkı sunması hedefleniyor. Hazırlıklarına pandemi döneminde başlanan çizgi film, kişisel hijyenin önemine yaptığı atıfla virüsle mücadelede tedbirleri de hatırlatıyor.

EBA’da “Sağlıklı Adımlar” zamanı...

Projenin dijital dönüşüm çalışmalarının diğer ayağında ise, çocukların sağlıklı beslenme alışkanlıklarını oyunlaştırma yoluyla öğrenmesini ve pratiğe dökmesini amaçlayan “Sağlıklı Adımlar” oyunu yer alıyor. Oyunda, çocukların besin gruplarına ilişkin bilgi düzeyleri belirleniyor ve bu bilgiler dengeli bir menü hazırlığında test ediliyor. Aşamaları tamamlayan katılımcıların ismine özel sertifika kazandığı oyun; bilgisayar, tablet ve mobil cihazlar üzerinden oynanabiliyor.

Değişimi izliyoruz

Sağlıklı Adımlar projesinin dijital dönüşüm yolculuğunda önemli bir kilometre taşını geride bıraktığını aktaran Nestlé Türkiye Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Zeynep Sungu, “Sağlıklı Adımlar Projemizi, Ortak Değer Yaratma anlayışımız kapsamında, 2030’a kadar dünyada 50 milyon çocuğun daha sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olma taahhüdümüz doğrultusunda hayata geçirdik.” diye konuştu.

Zeynep Sungu

9 yıldır devam eden proje

Türkiye’nin eğitim alanındaki en uzun soluklu sosyal sorumluluk projelerinden biri olan Sağlıklı Adımlar’ı 9 yıldır, her dönemin beklenti ve ihtiyaçlarına göre geliştirerek ve etki gücünü büyüterek sürdürdüklerini belirten Zeynep Sungu, “Pandeminin başlangıcında, projemizin eğitim içeriklerini web sitesi üzerinden erişime açarak dijital yolculuğumuzda önemli bir adım atmıştık. Bu hamle, Türkiye’deki tüm öğretmenlerin ve öğrencilerin projemizden yararlanmasının önünü açtı, web sitemize kayıtta sadece bir ayda %525 artış oldu. Dijitalleşme öğrencilerimizin ve eğitmenlerin dünya ile etkileşime girme biçimlerini değiştirdi. Değişimi yakından izleyerek, dijital alandaki ihtiyaca yanıt vermek amacıyla Sağlıklı Büyüyorum, Sağlık Saati çizgi filmleri ile Sağlıklı Adımlar oyununu hazırladık. Bu süreçte projeye olan katkıları ve büyük destekleri için Millî Eğitim Bakanlığımıza ve kıymetli idarecilerine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

 

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler