Genom ile kişiselleştirilmiş sağlığa ilerliyoruz

Sabancı Üniversitesi’nin Akbank ve Eczacıbaşı Holding iş birliği ile “Günlük Yaşamda Genom Bilimi” başlığıyla gerçekleşti.

Sabancı Üniversitesi’nin Akbank ve Eczacıbaşı Holding iş birliği ile kamu ve özel sektör yöneticilerini bilim ve teknoloji ile buluşturmak üzere düzenlenen Teknolojinin Gücüyle Geleceğe” Webinar Serisinin üçüncüsü “Günlük Yaşamda Genom Bilimi” başlığıyla gerçekleşti. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Ogün Adebali, genom bilimi ve genom biliminin insanlığa kazandırabilecekleri aktarıldı.

Genom Analizi ile Kişiselleştirilmiş Reçeteler Yazılabilir

Herkesin kendine özgü genomu olduğu ve her birimizinkinin birbirimizden 4 milyon harf farklı olduğu aktarıldı. Bu farklılıkların ise bizim görünüşümüzü ya da hastalıklara yatkınlığımızı belirlediği paylaşıldı. Bu yüzden genom testi ya da genom analizi ile kişiselleştirilmiş tıpa doğru ilerlediğimiz belirtildi. Kişiselleştirilmiş tıp ile bir ilaç belli kişi için çalışırken, ikinci bir kişi için aynı ilacın çalışması söz konusu olamayabileceği aktarıldı. Genomdaki farklılıkları anlayarak bu kişiselleştirilmiş reçetelere doğru nasıl ulaşabilir, bunun üzerine bilim insanları çalışmalarını sürdürdüğü dile getirildi.

Adebali, 100 milyon dolarlık maliyetlerin zamanla bin doların altına düştüğü, yakında herkesin laboratuvarlarda bu testleri yaptırabileceği paylaşıldı. Herkesin genom dizilimi yaptırabilmesinin elimizdeki dizi verisini artırarak risk değerlendirmeleri ile hastalık tespitlerinin artacağı belirtildi.

Doğum sonrası nadir hastalıkların erken tanısı ya da herhangi sağlıklı bir insanın kansere yatkınlığı, gebelik dönemindeki testler, hatta gebelikten önce nadir hastalıklarda genom dizisi analizi önem arz ediyor. Genom analizi ile anne ve babadan alınan örneklerle olası hastalıkların tahmininin yapılabileceği vurgulandı.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler