Gıda Mühendisi Akdağ: Her gıda mucize değildir!..

Radyo Trafik’te yayınlanan ve trafik hariç her şeyin konuşulduğu “Özay Şendir ile İnce Ayar” programında bu hafta gıdaların sağlık üzerindeki etkileri konuşuldu: Gıda Mühendisi Akdağ: Her gıda mucize değildir!..

Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, piyasada yanlış bilgilendirilmeler sonucunda, insanların bazı gıdalardan mucizeler beklediğini ama işin gerçeğinde bu gıdaların bir faydası olmadığını anlattı. Son dönemlerde bazı yerlerde zeytin ağacı yaprağı ve kekik Corona virüse karşı mucize birer ürün gibi gösteriliyor. Zeytin ağacı yaprağının Corona virüse karşı etkisinin hurafe olduğunu söyleyen Akdağ, “Şu anda dünyada Corona virüse bir şey iyi geliyor gibi bir söylem söz konusu olamaz. Bu tarz hurafeler sonrasında yapraklar ne şekilde toplanıyor hangi şartlarda paketleniyor çok çok yüksek fiyatlarda satılıyor bunlara bakmak lazım” dedi. Kekiğinde bir mucize olarak sunulmasına da değinen Akdağ, “Kekik değil hiçbir gıda mucize değildir, hatta hiçbir gıda da zehir değildir, önemli olan dozdur” diye konuştu.

Akdağ, kaya tuzunun içindeki bir takım mineraller dolayısıyla diğer tuzlardan çok daha faydalı gibi lanse edildiğinin altını çizdi. “Kaya tuzunda bir takım mineraller var” diyen Akdağ sözlerini şöyle sürdürdü: “İçerisinde eser miktarda mineraller var çok çok az olduğu için bize faydası yok. Hatta içinde bir takım zarar verici maddeler de var ama eser miktarda dolayısıyla bu maddelerde bize bir zarar vermiyor. Bunların hepsi işin sonunda tuz… Zaten %98,4 ü sodyum klorürden oluşur. Dolayısıyla kaya tuzunun daha üstün olduğu gibi bir yaklaşım söz konusu değil. Şimdi daha fazla fayda alacağım diye almamız gerekenden daha çok tüketim gerçekleşiyor bu durumda risk haline geliyor.”

Ebru Akdağ, mangalın üzerinde oluşan ekmekli, nişastalı ürünlerin üzerinde oluşan siyah kısımların kanser yapan maddeler içerdiğini söyledi. Akdaş, etin az pişmiş olarak da, çok pişmiş olarak da tüketilmesinin riskler içerdiğini belirtti.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler