Hatay’da öğrencilere diş taraması

Hatay’da öğrencilere diş taraması… Hatay Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİD), öğrencilere özel sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi.

Hatay’da öğrencilere diş taraması… Deprem bölgesine desteklerine devam eden Dental Estetik Center, Hatay Kadın Girişimcileri Derneği (KAGİD) ile ağız ve diş sağlığına ilişkin sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında; deprem bölgesi olan Hatay’da 700 öğrenciye ağız sağlığı ve diş taraması yapıldı.

Hatay’da öğrencilere diş taraması

Ayrıca çocuklara çeşitli dramalar ile dişlerdeki çürüğün sebepleri anlatılarak, çürük dişlerin nasıl onarılması gerektiği de aşılandı. Pilot bölge olan Hatay’dan başlanarak iki gün devam eden etkinlikte, depremden etkilenen diğer bölgelerde de çalışmaların sürdürülmesi hedefleniyor. Projenin pilot bölgesi olan Hatay’da başlayan çalışmaların depremden etkilenen diğer bölgelerde de devam ettirilmesi planlanıyor. Benzer projelerin sürdürülerek daha fazla çocuğa ulaşılması ve ağız sağlığının öneminin toplumda daha fazla farkındalık oluşturulması da hedefleniyor.

Projenin yaygınlaştırılması

Avrupa Estetik Diş Hekimliği Akademisi Üyesi, Divas in Dentistry Türkiye Temsilcisi Güzin Kırsaçlıoğlu, ağız ve diş sağlığının genel sağlık üzerindeki önemine değinerek, bu tarz sosyal sorumluluk projelerinin önemli olduğunu vurguladı. Kırsaçlıoğlu, “Deprem bölgesinde yaşanan insanlara destek olmanın ve onların sağlık sorunlarına çözüm bulmak çok değerli. Ağız ve diş sağlığı herkesin erişebileceği bir konu. STK’lar ile de bu tarz projelerde iş birliği oluşturarak, destek vererek toplumda farkındalık oluşturabilmekten memnuniyet duyarız. Deprem bölgesi olan Hatay’dan başlayarak, diğer bölgelerde de benzer çalışmaların sürdürülmesi ve yaygınlaştırılması konusunda kararlıyız. Bu tür toplumsal sorumluluk projelerinin sürekli olarak desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Projeye katkıda bulunan herkese teşekkür ederiz. Bu duyarlı çalışmaların her zaman topluma pozitif etkileri var ve bizler de desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Hatay’da öğrencilere diş taraması

 

“Biz hizmet için buradayız”

Çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği, birçok binanın yıkıldığı kentte diş sağlığı alanında da büyük sıkıntı yaşandığını anlatan Uzm. Dt. İlkay Gül, “Dental estetik Center olarak Hatay’da yaklaşık 700 depremzede çocuğumuza, ağız diş sağlığı tarama ve bilinçlendirme hizmetlerimiz için buradayız. Dişleri düzenli olarak fırçalamak, ağız sağlığını korumak için kritik.  Valilik ve belediye onaylı bu projemiz ile diş sağlığı alışkanlığına her koşulda özen göstermenin önemli olduğunu vurgulamak istiyoruz. Aslında projenin amacı, deprem bölgesinde yaşayan çocukların ağız ve diş sağlığını korumak ve onlara bilinç kazandırmak. Bu tür sosyal sorumluluk projeleri, toplumun sağlık bilincini arttırmak ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarını benimsemek için önemli. Bu proje ile çocuklara erken yaşta diş sağlığı ve bakımı konularında farkındalık yaratmak istiyoruz. Ayrıca çocuklara diş sağlığının genel sağlıkla olan bağlantısını da anlatarak, düzenli diş kontrollerinin önemini vurgulamak istedik. Projede gösterilen ilgi ve destek, diğer bölgelerde de devam edilmesi gereken bir süreç olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler