Hindistan’da endişe veren vaka oranı!..

Hindistan’da endişe veren vaka oranı!.. Ülkede Corona virüs salgınında tespit edilen vaka sayısı endişeye neden oluyor.

Hindistan’da endişe veren vaka oranı!.. Corona virüs (COVID-19) salgınında mücadele edemeyen ülkede son 24 saat içerisinde 349 bin 313 yeni COVID-19 vakası tespit edildi. Ülkede toplam vaka sayısı 16 milyon 960 bin 172’ye yükselirken, corona virüsten kaynaklanan can kaybı 192 bin 311 oldu.

Can kaybı tehlikeli boyutlarda

Ülkedeki salgın durumuna ilişkin açıklama yapan Hindistan Başbakanı Narendra Modi, “İlk Corona virüs dalgasını başarıyla alt ettikten sonra moralimiz yüksekti. Ancak şimdi Corona virüs ülkeyi sarstı” dedi. Modi halkı Corona virüs tedbirlerini daha sıkı uygulamaya çağırdı.


Ülkede oksijen krizi büyüyor

Hastanelerde ekipman eksikliği ve özellikle oksijen sıkıntısı devam ederken, ülkede çoğu hastane, vakalarla baş edemediklerini bildirdi. Hindistan’nın Uttar Pradeş eyaletinde Ghaziabad kentinde caddeler araçlarda tüplerle oksijen alan COVID-19 vakalarıyla doldu.

Başkent Delhi Eyaleti Başbakanı Arvind Kejriwal, Pazartesi sona ermesi planlanan sokağa çıkma yasağını bir hafta daha uzattı. Kejriwal, “Sokağa çıkama yasağı, Corona virüsle mücadelede son silahımız. Ancak bunla vakaların hızla yükselmesini engelleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Hindistan’a destek mesajı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) bulunan ve dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa’ya, Hindistan’ın COVID-19 salgını ile mücadelesine destek vermek amacı ile Hindistan bayrağı yansıtıldı.

Hindistan varyantı nedir?

Virüsler sürekli mutasyon geçiriyor ve kendilerinin farklı versiyonlarını üretiyor. Bu mutasyonların çoğu önemsiz, hatta bazıları virüsü daha az tehlikeli kılabiliyor. Ancak bazı mutant virüsler daha bulaşıcı olabiliyor, aşılar bu virüslere karşı etkisiz kalabiliyor. Resmen B1617 diye bilinen varyant, ilk olarak Ekim ayında Hindistan’da tespit edildi.

Ülkedeki varyant ne kadar yaygın ?

Hindistan’da örneklem testleri varyantın ne kadar uzağa ya da ne kadar çabuk yayıldığını tespit edebilecek kadar yaygın değil. lkenin batısındaki Maharashtra eyaletinde Ocak-Mart ayları arasında toplanan 361 COVID-19 testinden 220’sinde bu varyant görüldü. Bu arada GISAID küresel veritabanına göre, en az 21 ülkede de Hindistan varyantı tespit edildi.

Seyahatlar yasaklandı

Varyantın uluslararası seyahat yoluyla İngiltere’ye geldiği de görülüyor. 22 Şubat’tan bu yana İngiltere’de böyle 103 vaka tespit edildi. Hindistan’dan İngiltere’ye seyahatler büyük ölçüde yasaklandı. İngiltere, Hindistan’ı “kırmızı liste”ye aldı yani Hindistan’dan İngiltere’ye gidecekler önce 10 gün otelde karantinaya girecek. İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu, Hindistan varyantını “araştırılan varyantlar” listesine ekledi ancak henüz “endişe verici varyant” olarak sınıflandıracak kadar ciddi bir sorun olarak değerlendirmedi.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler