Laboratuvar sanal deneyler gerçek

İstinye Üniversitesi öğrencileri sanal laboratuvarlarda deneyerek öğrenecek. Projenin amacı öğrencilerin bilgi ve becerilerini pekiştirmelerine olanak sağlayacak.

 

İstinye Üniversitesi ve VRLab Academy işbirliğiyle tasarlanan VR (sanal gerçeklik) laboratuvarları 16 Mart’ta öğrencilerin kullanımına açılıyor. Toplam 7 farklı deneyden oluşan sanal laboratuvarlarda öğrenciler yüz yüze eğitimle laboratuvarda yaparak öğrendikleri deneyleri sanal ortamda da tekrarlayabilecek. Projenin amacı öğrencilerin konuya ilişkin bilgi ve becerilerini hem eğlenerek hem de tekrarlarla pekiştirmelerine olanak sağlamak.

“Farklı sanal deney modülleri oluşturmayı da hedefliyoruz’’

Öğrencilerin evlerinden bilgisayarlarıyla laboratuvar derslerine katılmalarına olanak sağlayan VR Laboratuvarlar hakkında bilgi veren İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Ayberk Kurt, şunları söyledi:

‘’Tıp eğitiminde uygulamalı eğitimin çok önemli olduğuna inanıyor ve öğrencilerin yaparak öğrenmesine büyük önem veriyoruz. Ancak salgın sürecinde öğrencilerimizin üniversiteden uzak kalması, eğitimde ve öğrencilerimizin bireysel çalışmalarının desteklenmesinde teknoloji kullanımını daha da fazla düşünmemize neden oldu. Bu bağlamda, yüz yüze yapılacak uygulamalı derslerin önemini asla göz ardı etmeden, öğrencilerimizin pratik bilgi ve becerilerini dijital ortamda eğlenceli bir şekilde daha da geliştirebilecekleri yazılımlar geliştirme üzerinde paydaşlarımızla birlikte çalışıyoruz. Bu çalışmalardan biri de tıbbi biyokimya laboratuvar deneylerinin sanal ortama aktarılması projesi. Bu projedeki hedefimiz öğrencilerin laboratuvarda yaparak öğrendikleri deneyleri sanal ortamda da tekrarlayabilmelerine, eğlenceli bir ortamda konuya ilişkin bilgi ve becerilerini pekiştirmelerine olanak sağlamak. Bazı uygulamaların sanal ortama aktarımının tamamlandığı bu projenin ilerleyen aşamalarında, farklı sanal deney modülleri oluşturmayı, öğrencilerimizin deneyleri VR gözlükler kullanarak sanal ortamda da tekrarlayabilmelerini sağlamayı hedefliyoruz.”

“Dijital eğitim araçlarının etkin şekilde kullanılmasını planlıyoruz”

Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Caner Geyik, dijital eğitim araçlarının etkin kullanılmasının önemine dikkat çekti. Dr. Geyik, “Sanal laboratuvarların öğrencilerin gerçek laboratuvarda yapacağı deneye hazırlık aşamasında ve deneyi yaptıktan sonra bilgilerinin pekiştirilmesinde katkı sağladığını gösteren bilimsel çalışmalar da mevcut. Pandemi ile ivme kazanan dijital eğitim araçlarının, yüz yüze eğitime döndüğümüz günlerde de etkin bir biçimde kullanılmasını ve ıslak lab tecrübesi ile birleştirilmesini planlıyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler