Sağlık çalışanı talebi artıyor

Avrupa’nın 30 ülkesinde sağlık personeli açığına yönelik yapılan ve pandemi dönemini kapsayan Avrupa İş Gücü Piyasası (AİGP) 2020 raporu, yayınlandı.

Avrupa’nın 30 ülkesinde sağlık personeli açığına yönelik yapılan ve pandemi dönemini kapsayan Avrupa İş Gücü Piyasası (AİGP) 2020 raporunda sağlık alanında en fazla eksiklik Hemşirelik alanında olurken, 2030 tahminlerine göre ise dünyada 80 milyon sağlık personeline ihtiyaç duyulacağı öngörülüyor.

Raporda; İngiltere ve Almanya başta olmak üzere birçok ülke değerlendirme kapsamına alırken, rapora göre hemşirelik çalışanları 30 ülkenin 18’inde en fazla ihtiyaç duyulan meslek olarak görülmekte ve bunu sırasıyla pratisyen hekimler, sağlık bakım personeli ve hemşire yardımcıları takip etmekte. Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Bankası’nın tahminlerine göre de 2030 yılında dünya çapında sağlık çalışanlarına olan talebin 80 milyona çıkacağı ve bunun sadece 65 milyonunun karşılanabileceği uyarısı yapılmakta. Geriye 15 milyon sağlık çalışanı açığının bulunacağı ve en yüksek açığın ise üst ve orta gelirli ülkelerde yaşanacağı öngörülmekte.

AİGP raporunu derleyen Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatma Eti Aslan, tüm alanlardaki toplam sağlık personeli açığının en fazla Danimarka, İspanya, Estonya, Finlandiya, Lüksemburg, Hollanda ve Norveç gibi ülkelerde olduğunu söyledi. Avrupa’da sağlık kariyeri yapmak isteyenler için en büyük engelin dil eğitimi olduğunu belirten Prof. Dr. Aslan, “Örneğin, İngiltere’de, açık bulunan meslekler sıralamasında fizyoterapistler 62’nci, dil ve konuşma terapistleri 14’üncü, Hemşireler 47’nci, ve Sosyal hizmet çalışanları ise 87’nci sırada yer almaktadır” dedi. 

Türkiye’den sağlık personeli talebinin en çok Almanya’dan geldiğini ifade eden Prof. Dr. Aslan, “Almanya’daki ilk Türk jenerasyon, Almanca bilmiyor ve bu jenerasyon şimdi kronik hastalıklara sahip. Fizyoterapiye, hemşirelik bakımına ihtiyaçları var. Dolayısıyla Almanya’nın en çok tercih ettiği sağlık profesyonelleri, fizyoterapi ve hemşirelik. Buna karşılık, Türkiye’de Almaca bilen fizyoterapi ve hemşirelik öğrenci sayısı ise az. Avrupa’da kariyer yapmanın önündeki en büyük engel de dil eğitimi. Bu nedenle BAU Sağlık Bilimleri Fakültesi olarak, son sınıf öğrencilerimize ve mezunlarımıza ücretsiz Almanca kursu veriyoruz. Öğrencilerimiz, yoğun bir şekilde Almanca dersi almakta. Erasmus ile değişim ortamı sağlamaktayız. Ders müfredatlarının içeriğini de ulusal cep programıyla birlikte, Dünya sağlık örgütü ve diğer meslek örgütlerinin önerdiği şekilde oluşturuyoruz” dedi. 

Raporda, Kanada ve İsviçre gibi ülkelerin de sağlık çalışanı açıklarının yüksek olduğu belirtilirken, bu ülkelerin kısa süre içinde, farklı ülkelerdeki sağlık çalışanlarına kapılarını açması bekleniyor. Avrupa Birliği ülkeleri içinde en acil sağlık çalışanı istihdam etmesi gereken ülkeler ise Danimarka, İspanya, Estonya, Finlandiya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Romanya ve Slovenya olarak gösterilmekte. En çok talep ise hemşirelik, pratisyen hekimler, sağlık bakım personeli ve hemşire yardımcıları. 

Üst ve orta gelirli ülkelerin ekonomik büyüme ve yaşlanan nüfus oranlarının yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Fatma Eti Aslan, bu durumun sağlık çalışanlarının arzındaki artışla yeterince karşılanamayacak bir talep yaratabileceğini söyledi. Prof. Dr. Fatma Eti Aslan, ülkelerin sağlık alanındaki açıklarının o ülkenin demografik yapısıyla bağlantılı olduğunu söyleyerek, Avrupa’da sağlık kariyeri yapmak isteyenlere önemli tavsiyelerde bulundu.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler