Sağlık eğitiminin önemini dünya anladı

Sağlık eğitiminin önemini dünya anladı… TV100’de Bengü Kantekin’in sunduğu ‘Üniversite Yolunda’ programına SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı konuk oldu. Prof. Dr. Dağlı, sağlık eğitiminin önemini son bir yılda dünyanın çok iyi öğrendiğini belirtti.

Sağlık eğitiminin önemini dünya anladı… TV100’de Bengü Kantekin’in sunduğu ‘Üniversite Yolunda’ programına katılan SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, son dönemlerde yaşanan sağlık alanındaki olaylara ve sağlık alanında çalışanların, sağlık eğitiminin önemine vurgu yaptı. Rektör Prof. Dr. Dağlı, SANKO Üniversitesi’nin, insana hizmet anlayışıyla araştırmacı, üretken bireyler yetiştirmek için Sani Konukoğlu Vakfı tarafından sosyal sorumluluk projesi olarak kurulduğunu ve 2014- 2015 yılında eğitime başladığını kaydetti.

Prof. Dr. Dağlı, bin 295 öğrenci ile eğitim faaliyetlerine devam ettiklerini belirterek “Konumu ve üniversitenin yetkinliği itibariyle en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer alıyoruz. Geçen yıl Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonrası ilk tercihlerde tüm programlarımızın doluluk oranı yüzde 100 oldu” dedi.

“Sağlık eğitiminin önemini son bir yılda tüm dünya öğrendi” diyen Prof. Dr. Dağlı, şu değerlendirmeyi yaptı: “Son bir yılda çok büyük sıkıntılar çektik. Pandemi öncesi yuvarlak masa toplantısı ile yapay zekayı ya da hastane hizmetlerinde bazı alanlarda robotları nasıl kullanabiliriz konularını tartışmak istiyorduk. Fakat pandemi sürecini yaşadıktan sonra maskeler hakkında bile yeteri kadar bilgi sahibi olunmadığını fark ettik. Sağlık hepimizi çok yakından ilgilendiriyor ve çok dikkat etmemiz gereken bir konu. Ülkemizde ve tüm dünyada son bir yılda her kademede yetişmiş sağlık profesyoneline ne kadar ihtiyacımız olduğunu yaşayarak öğrendik. 2020 yılında başlayıp tüm dünyayı sağlık alanında olumsuz etkileyen COVID-19 pandemisi, insan sağlığının önemini ve doktorundan hemşiresine, teknisyeninden fizyoterapistine tüm sağlıkçıların değerini bir kez daha gözler önüne serdi.”

Pandemi sürecinin kendileri için iki açıdan zor bir dönem olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Dağlı, bu yıl üniversite sınavına girecek öğrencilere, “Pandemi nedeniyle bir yıldan beri yüz yüze eğitim alamamanın olumsuzluğunun yanı sıra gerek kendiniz gerekse ailenizin sağlığı ile ilgili birtakım endişeler yaşadığınızı biliyoruz. Unutmayın ki bu olumsuzluklar sadece sizler için değil, üniversite sınavına girecek tüm öğrenciler için de geçerli. Ancak unutmayınız ki sadece sizin okulunuz ya da şehrinizde değil, ülkemizde ve dünyada her genç aynı süreci yaşadı. Yani sınava girecek diğer öğrencilerden daha olumsuz şartlara sahip değilsiniz. Sadece gireceğiniz sınava ve yapmak istediğiniz mesleğe odaklanın. İnşallah sınavdan sizi mutlu edecek ve ailelerinizi gururlandıracak sonuç alırsınız. Hepinizi kucaklıyor ve başarılar diliyorum” diye konuştu.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler