Bireylerde farkındalık arttıkça depresyon azalıyor

Meme kanseri tanısı ve sonrasında uygulanan tedaviler hastalarda depresyona yol açabiliyor. Bireylerde farkındalık arttıkça ve meditasyon eğitimiyle depresyon riski düşürülebiliyor.

 

Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal, yapılan çalışmalara katılan hastalarda depresyon riskinin yüzde 50 seviyesinden 6 aylık bu destek sonrasında yüzde 20’ye düştüğünü belirtti. Prof. Dr. Serdar Turhal, “Özellikle 50 yaşın altındaki hastalarda meme kanseri tanı ve tedavisinin depresyona yol açma olasılığının yüksek olduğu göz önünde bulundurulacak olursa bu çalışmanın sonuçları da oldukça önemli” açıklamasında bulundu.

Farkındalık eğitimleri depresyon riskini azaltıyor

Prof. Dr. Turhal, Amerika Birleşik Devletleri’nin San Antonio şehrinde her yıl yapılan meme kanseri sempozyumunda sunulan çalışmaya göre 247 hastanın bu çalışmada yer aldığını kaydetti. Prof. Dr. Turhal, araştırma ayrıntılarına ilişkin bilgileri şöyle aktardı:

“Meme kanseri hastalarının 85 tanesi ek farkındalık eğitimi almış, 81 tanesi kontrol grubunda yer almış, bir diğer 81’ine de yalnızca sağkalım eğitimi verilmiş. Hastaların ortalama yaşı 45, yüzde 75’i evli ve yüzde 68’i çalışan kişilerden oluşuyor. Hastaların yüzde 56’sına mastektomi (memenin tamamen alınması) yapılmış, yüzde 57’si kemoterapi, yüzde 65’i radyoterapi ve anti-hormon tedavisi almışlar.”

Hastalara haftada 2 saatten 6 haftalık bir programın sunulduğunun altını çizen Prof. Dr. Turhal, “Eğitimin sonunda hastalıkla ilgili farkındalık arttıkça, psikolojik destek de alındığında depresyon riskinin düştüğünü görüyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler