COVID aşısı olmayanlar risk altında!..

COVID aşısı olmayanlar risk altında!.. Türkiye’de yüksek aşılama oranlarına rağmen, özellikle kalp hastalarında tereddütler yüksek.

COVID aşısı olmayanlar risk altında!.. COVID-19 aşısının, kalp hastalarının hayatını kurtardığı açıklandı. Türkiye’de yüksek aşılama oranlarına rağmen, özellikle kalp hastalarında tereddütler yüksek. Ancak bilimsel veriler, aşı olmaktan kaçınan kalp hastalarının risk altında olduğunu gösteriyor.

İstanbul Medipol Üniversitesi’nden Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Zekeriya Nurkalem, COVID-19 aşısı olmayan kalp hastalarının neden risk altında oldukları konusunda şu bilgileri verdi:

“COVID-19 geçirenlerde 3 ay içinde kalp adalesi iltihabı riski 100 binde 45 kişide görülürken, aşı yapılanlarda 100 binde 2 kişi olarak ortaya çıkıyor. COVID-19 enfeksiyonunda çok yüksek oranlı ağır kalp tutulumları olduğunu düşünürsek, aşılar bu konuda çok masum gözüküyor. Bir kalp uzmanı ve araştırmacısı olarak görüşüm; güvenle bu aşılar yapılabilir.

Kalp hastaları COVID-19 sonrası ne yapmalı?

Kalp hastalarının aşılı olarak hastalığa yakalanması her açıdan hafif geçirmelerine neden oluyor. COVID-19 enfeksiyonu yalnızca solunum yolunu değil tüm vücut sistemlerini etkilediğinden, pıhtılaşma artışı başta olmak üzere problemler oluşturabiliyor. Bu nedenle ilaçların aksatılmaması, hekimle irtibat kurulup kan sulandırıcı ilaçlar başta olmak üzere ilaçların gözden geçirilmesi önem taşıyor. Bu etkiler COVID-19 sonrası 3-6 ay devam ettiğinden, “Hastalığı geçirdim, bitti” denilmemesi ve bu süre zarfında kontrollere devam edilmesi hayati önem taşıyor. Dengeli beslenme için, doktor tavsiyesi dışında takviye gıda ve ilaçlar alınmaması, moral-motivasyonun yüksek tutulması diğer önemli etkenler. Kanda oksijen düzeyini ölçen basit bir parmak satürasyon cihazı ile günlük ölçüm yapılması, gereğinde hekim ile irtibat kurulması gerekiyor.”

En tehlikeli kalp hastalığı hangisidir?

Tüm ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan koroner arter hastalıklarıkalbin etrafında bulunan ve onu besleyen damarlarda meydana gelen daralmalar sonucu ortaya çıkıyor.

Kalp hastası olduğunu nasıl anlarsın?

Kalp kriziyle sonuçlanan hastalığın belirtilerinin başında birden başlayan göğüste baskı, yanma, ağırlık ve sıkıntı hissi geliyor. Sonrasında bunlara soğuk terleme, bulantı ve kusma eşlik edebiliyor.

Kalp hastalıkları nelerdir?

  • Doğuştan gelen kalp hastalığı,
  • Koroner arter hastalığı,
  • Kalp ritminin bozukluğu ile ortaya çıkan kalp hastalıkları,
  • Dilate kardiyomiyopati (Kalp karıncıklarının genişlemesi),
  • Miyokard enfarktüsü (Kalbin kas tabakasının oksijensiz kalması olarak tanımlanabilir),
  • Kalp yetmezliği.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler