Sağlık ‘hiper inovasyon’ çağına giriyor

Sağlık ‘hiper inovasyon’ çağına giriyor… Sektörün “hiper inovasyon çağına” girdiğini ve sağlık sektörünün bu sektörler arasında başı çektiği belirlendi.

Sağlık ‘hiper inovasyon’ çağına giriyor. Citrix’in yaptırdığı bir araştırmanın sonuçları, dünyanın dört bir yanındaki işletmelerin bir “hiper inovasyon çağına” girdiklerini ve sağlık sektörünün bu sektörler arasında başı çektiğini, hızla geleceğe doğru ilerlediğini gösterdi.

Citrix’in sağlık sektörünün de içinde yer aldığı altı farklı sektördeki bin 200 iş lideriyle yaptığı ankette, yeni teknolojileri ve iş modellerini benimseyen sektörlerin başında sağlık sektörü yer aldı. Ankete katılan sağlık sektörü liderlerinin yüzde 92’si işletmelerinin pandemi sırasında yeni çalışma yöntemleri ve süreçleri benimsediğini ve yüzde 82’si yeni teknoloji araçları ve altyapı kullandıklarını söyledi.

İşbirliği ve inovasyon artıyor

Pandemi sırasında başarılı işbirlikçi ortamlar yaratan işletmeler, sektörler arasında sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere daha fazla yenilik gördü. Ankete katılan diğer sağlık hizmetleri liderlerinin yüzde 58’i pandemi sırasında işletmeleri arasındaki işbirliğinin arttığını ve yüzde72’si pandemi sırasında inovasyonun arttığını bildirdi.

Toplamda, tüm bu yenilikler, ankete katılan sektörlerde dünya çapında tahmini 678 milyar dolarlık bir gelir artışı sağladı. Ankete katılan 10 liderden neredeyse 9’u, yeni çalışma araçlarının kullanıma sunulmasının işlerindeki bireyler ve ekipler arasındaki etkileşimi büyük ölçüde iyileştirdiğini ve yüzde 80’inin kuruluşlarının gelecek yıl bir hiper inovasyon aşamasına girmesini beklediğini söyledi.

Citrix’te İş Stratejisinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Tim Minahan, Fierce Healthcare’e yaptığı açıklamada; pandeminin, daha önce işletmeleri geride tutan uzaktan çalışma ile bazı tabuları ortadan kaldırmaya yardımcı olduğunu söyledi. Minahan, şunları söyledi: “Kenarlara dokunmuşlardı, ancak kesinlikle pandemi onları büyük bir ivmeye soktu. Yine de bu kadar hızlı değişim bazı kaçınılmaz sonuçlar doğuruyor. Özellikle sağlık kuruluşları, gereklilik nedeniyle çok fazla yatırım yapmak zorunda kaldılar ve zaten marj duyarlı bir işte, birçok sağlık hizmeti sağlayıcısı şu anda maliyet konusunda çok fazla baskı altında.” Minahan’a göre; ancak hiper inovasyon dönemi daha yeni başladı ve işletmeler artık buradan geri dönmek istemiyor.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler