DSÖ aşılamaya devam edilmesini önerdi

Oxford-AstraZeneca COVID-19 aşısı ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa ilaç Ajansı, aşının faydasının zararından fazla olduğunu açıklamıştı. Açıklamaya rağmen, birçok ülke aşılamaya devam ederken bazıları ise aşı ile ilgili araştırmalarına devam ediyor.

Kan pıhtısı sorunları sebebiyle dünyanın birçok ülkesi tarafından kullanımı askıya alınan Oxford/AstraZeneca COVID-19 aşısı ile ilgili Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), faydalarının risklerinden daha fazla olduğunu belirtti.

Avrupa’da en az 17 ülke, aşı yapıldıktan sonra pıhtılaşma ve kanama sorunları nedeniyle hastanelere kabul edilen kişilerin raporlarının ardından aşı kullanımını askıya almış veya ertelemişti. AstraZeneca ve Avrupa İlaç Ajansı, pıhtılaşma sorunları hakkındaki endişelerin insan denemelerinde ortaya çıkmadığını söylerken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), küresel Corona virüs can kayıplarının 2,8 milyonu bulmasıyla aşılamaya devam edilmesini önerdiğini açıkladı. Bunun üzerine birçok ülke Oxford-AstraZeneca COVID-19 aşısını kullanmaya devam edeceğini açıklarken birçok ülke ise askıya alma kararını sürdürdüğünü bildirdi.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler