İsrail’de 600 çocuk denek oldu

İsrail’de 6 ile 12 yaş arasındaki 600 çocuğun Pfizer/BioNTech aşısıyla COVID-19’a karşı aşılandığı duyuruldu.

Hükümete bağlı aşı görev gücünün yöneticisi olan Boaz Lev, The Guardian’a yaptığı açıklamada, “Ülkenin her yerinden seçilen 600 çocuğu aşıladık. Hiçbir önemli yan etkiyle karşılaşmadık. Hafif yan etkiler de oldukça nadir olarak ortaya çıktı. Bu çok umutlandırıcı bir durum” ifadelerini kullandı.

İsrail Sağlık Bakanlığı, bazı çocuk ve gençlerin Corona virüse karşı savunmasız kalmalarına neden olan altta yatan koşullardan muzdarip olmaları durumunda aşı yapılmasını tavsiye etti.

Aşı yapılan çocuklardan bazılarının çoğunlukla akciğerler olmak üzere bağırsaklar, pankreas, karaciğer ve böbrekleri etkileyen genetik bir hastalık olan kistik fibrozise sahip olduğu belirtildi. Bununla birlikte Pfizer/BioNTech klinik denemelerinde kistik fibrozis hastalarını kullanmamıştı.

Diğer taraftan, Pfizer/BioNtech şu anda, İsrail’dekinden farklı olarak 12-15 yaş çocuklarda aşının etkilerini inceleyen bir klinik çalışma yürütüyor ve deneylerin 5 ile 11 yaş arasını da kapsayacak şekilde genişletilmesi hedefleniyor. Oxford Üniversitesi de AstraZeneca’yla birlikte geliştirdiği aşının 6 yaş ve üstü çocuklar üzerinde denediğini duyurdu. Söz konusu çalışmaların birkaç ay içinde sonuçlanması hedefleniyor.

ülenini nüfusu, uyguladığı Pfizer/BioNTech aşısı için önerilen minimum yaş olan 16’ının altında. Ülkenin Corona virüs uzmanı Nachman Ash, 16 yaşından küçüklerin uygunsuzluğunun “sürü bağışıklığını sağlama açısından rahatsız edici” olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler