Spor turizminde sözün bittiği yerdeyiz!..

Son yılların yükselen yıldızı spor endüstrisi, Corona virüs öncesi ve sonrası olarak bir dönemin bitişini ve sonrasını yaşıyor. Spor turizminde sözün bittiği yerdeyiz!..

Ekonomik olarak arzın tepe noktasını yaşayan ve günlük yaşantımızın bir parçası haline gelen başta futbol ve diğer branşların bu geçişteki kayıpları trilyonları aştı. Eski günlere dönmemiz yaklaşık olarak 3-5 yıl gibi görünüyor. Bu sektörden geçimini sürdüren binlerce insanlar, çıkmazdan çıkmanın yollarını aramaya başladı. Federasyon, Haziran ayında alt ve üst liglerinin bir aksilik olmadığı sürece başlayacağına dair start verdi.

Maçların nasıl bir ortamda ve alınacak önlemlerle yapılacağı hala akıllarda bir soru işareti olarak duruyor… Kulüplerin gelirlerinde tribünden elde edilen gelirler de olmayacak. Seyircisiz yayınlanacak maçların yavanlığı, mart ayında seyircisiz oynanan maçlardan anlaşıldı.

Heyecansız ve tatsız  karşılaşmalar, yayıncı kuruluşu da olumsuz etkileyecektir. Yayın gelirlerinin düşmesi sponsorları etkileyeceğini düşünürsek; maalesef kulüplerin gelirleri de azalacak.

Corona virüsten yalnız bizim değil; tüm ligler aynı oranda etkilenecek, kulüplerin karşılaşma ve kamp, ulaşım maliyetleri de artacaktır.

Kamplar için ülkemizi tercih eden çoğu kulüp maddi sıkıntılar nedeniyle tasarrufa gitmeleri gerekebilir. Otel maliyetlerinin artması da kış sezonu açılacak otel sayısının düşmesini tetikler. Açık olan otellerin maliyetlere gelen yükten dolayı fiyatlarını yükseltmesi tsunami etkisi yapar. Bunun da kamp maliyetlerini artıracağını düşünebiliriz.

Bu dönem takımların dış transferlerden vazgeçip alt yapı kaynaklarına dönmelerini sağlayarak gençler için bir fırsat dönemi oluşturabilir. Her şey gibi futbolda eskisi gibi olmayacak. Yaşamını spor turizminden kazanan acente ve organizasyon şirketlerinin başka arayışlara girmesi gerekebilir. Son yıllarda spor turizmine yapılan yatırımlar, yatırımcının adeta elinde patladı.

Maalesef ki; Türk turizimcilerinin en büyük sorunu bulunduğumuz stratejik ortam nedeniyle yaşadığımız olumsuzluklar!.. Dış misafirlerimizi en ufak bir sorun çok çabuk etkiliyor. Fakat şimdiye kadar yaşadığımız sorunlar ve sıkıntılar Corona’nın yıkımı kadar olmamıştı.

Son yıllarda yakaladığımız trendi tekrar yakalamamız normalleşme süresine bağlı olacak. Yani başladığımız günlere tekrar döndük. Tabiri caizse tırnaklarımızla yaptığımız tüm emeklerimiz ve yatırımlarımızın durumu tamamen insanların bu Corona belasını iyi analiz ederek; fert olarak alacakları önlemlere bağlı olacak diyebiliriz… İnsanlık tam bir sınav içerisinde, şimdiye kadar neler yapmıştık, bundan sonrası ne olacak?

Yeni düzene ayak uydurup geleceği analiz eden ayakta kalıcaktır!..

Sancar BİÇİKÇİ

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler