Türk Mutfağı Las Vegas Üniversitesi müfredatında

Ege İhracatçı Birlikleri, Türk mutfağını Las Vegas Üniversitesi William F. Harrah Turizm Otelcilik Okulu müfredatına girmesini sağladı.

Ege İhracatçı Birlikleri, Las Vegas Üniversitesi William F. Harrah Turizm Otelcilik Okulu Türk mutfağının müfredata girmesinde İzmir Ekonomi Üniversitesi ile iş birliği yapacak. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, İEÜ Uygulamalı Yönetim Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Dr. Betül Öztürk ve Gıda Birlikleri Başkanları, hibrit basın toplantısıyla projenin detaylarını paylaştı.

Projenin ilk yılında 9 faaliyet planladıklarını anlatan Başkan Eskinazi, ilk olarak Las Vegas bölgesinde bulunan ünlü otellerin executive şefleri ile tanıtım filmleri hazırladıklarını anlattı. Eskinazi, iş birliği sayesinde ihraç ürünleri ve Türk Mutfağının üniversite müfredatında yer alacağını, EİB olarak İzmir Ekonomi Üniversitesi ile iş birliği yaparak ederek ders içeriklerini birlikte oluşturacaklarını da sözlerine ekledi.

Akdeniz usulü beslenmenin en önemli aktörü

İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar, Türkiye’nin uzun vadede kalkınması için endüstri ve üniversite iş birliğinin önemine dikkat çekti. Aşkar, “20’nci yılımızı kutluyoruz. Böyle uluslararası bir projede paydaş olmaktan çok mutluyuz” dedi. Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, “Her geçen gün önemi artan sağlıklı beslenmeye ilişkin tüketim şekillerinden birisi olan Akdeniz usulü beslenmenin en önemli aktörlerinden biriyiz. Sahip olduğumuz tüm bu bilgi, birikim ve yetkinliklerimizi Las Vegas Üniversitesi ile paylaşmak arzusundayız” diye konuştu.

Celep, işbirliği sayesinde dünyanın en zengin mutfak kültürlerinden biri olmanın yanında Akdeniz Diyetinin vazgeçilmez bir parçası olan Anadolu’nun zenginliklerine ilişkin değerli bir kaynak sunulacağını söyledi.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler