Antalya’da spor turizmi hedefleri

1990’lı yıllarda Sayın Turgut Özal’ın teşvikleriyle başlayan turizm atağı, ekonomimize ve istihdamımıza önemli katkıları oldu. Antalya şehrinin bacasız sanayisi kurulmuş ve 200.000’lerdeki şehir nüfusunun göç almasına sebep olmuştur. Antalya il sınırları içerisinde 400’den fazla beş yıldızlı otel ve tahsisli tesis olarak 800 üzeri olduğunu düşünürsek istihdamın ne kadar olduğunu tahmin edersiniz.

Yapılan yatırımlar ilk etapta getirilerinin olumlu olmasına karşın, sezonun kısa olması beraberinde sorunları da getirdi. 5 ay gibi süren sezonun, 12 aya nasıl yayılabileceği sorgulanmaya başladı.

Antalya’nın kış ikliminin ılık geçmesi, otelcileri spor turizmine yönlendirmesini sağladı.İlk etapta 3-5 adet futbol sahaları ile başlayan spor turizmi, şimdilerde 200-250 adet saha ile  hizmet veriyor. Ülke ekonomisine 3.000 takım ve 300.000.000 dolar getirisiyle önemli katma değer sağlıyor.

Belek, Kemer, Manavgat ve Side bölgeleri önderliğindeki( futbol, tenis, golf vs) standart ve kaliteli sahaların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Spor turizmiyle başlayan sektör yan sektörlerle olgunlaşmaya başladı. Sporcu sağlığı, malzeme ve ekipman tedariği gibi konular da devreye girince spor turizmi ailesi daha geniş bir anlam kazanmamış oldu. Antalya’da durağan geçen kış ayları haraketlenmeye ve istihdamın devamını sağlamaya devam etmektedir.

Özellikle Belek bölgesinde  spor otelleri; önceliği sporcu sağlığı olan oteller oluşmaya başladı.Yabancı ülkelerden kamp yapmamasına rağmen, tedavi ve rehabilite için gelen sporcular var.

Kaliteli otel yanında kaliteli hastahanelerin de oluşması, spor kulüplerinin Antalya tercihlerinde önemli bir sebep.

Otel hizmet kalitesi ve spor sahaları kaliteleri açısından ülkemiz birinci sırada fakat pazarlama açısından sıkıntı yaşanıyor.Bunun önemli nedeni büyük spor organizasyonlarının yetersiz olması.Rakiplerimiz olan başta İspanya , Kıbrıs rum kesimi ve Birleşik Arap Emirlikleri bu konuda bizden öndeler.

Avrupanın özellikle spor endüstrisi açısından yüksek değerli ülkelerinin son yıllarda azalmasının nedenlerinin biri de Antalya’ya uzak olmasına rağmen Ortadoğudaki gelişmeler ve güvenlik sorunları.Bu konuda Devletin el atmasının olumlu olacağı kanaatindeyim.

Spor turizminin Antalya ve ülke ekonomisi ve istihdama katkıları çok büyük. Bizim bu spor branşlarını çeşitlendirmemiz ve spor tesislerinin artmasını sağlamamız gerekiyor. Alternatifsiz doğa ve fiziki şartlarımız Allah vergisi, değerlendirmek bizlerin elinde.

Sancar BİÇİKÇİ 

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler