İnfluenza virüsü yayılıyor

İnfluenza virüsü yayılıyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğçe Hürkal, influenza hayati tehlike yaratan ciddi bir hastalığa dönüşebilir. Dikkat edilmeli” dedi.

İnfluenza virüsü yayılıyor. Her mevsim geçişinde hastalıklarda salgın artar. Havanın bir ısınıp bir soğuması, güneşe aldanıp giyilen ince kıyafetler, değişen beslenme ve uyku düzeni vücut direncini düşürebiliyor. Vücut da ani hava koşullarına adapte olmaya çalışırken bağışıklık sistemi zayıflayabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Tuğçe Hürkal, bu kış kar yağışının eksikliğinin yaşanması kaynaklı insan sağlığında üzerinde çeşitli etkilere yol açabileceğini söyledi.

İnfluenza virüsü yayılıyor
Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Tuğçe Hürkal

Hastalıkları artırıyor

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doktor Tuğçe Hürkal, ‘Kar yağışı soğuk havaya neden olur. Hissedilen soğuğun böylelikle havada kalması kirliliği solumamıza neden oluyor.” dedi. Dr. Hürkal, kar yağışının olmamasının hava kirliliğinin dağılmasını engellediğinden solunum yolu hastalıklarında artışına neden olduğunu belirtti.

Bağışıklık arşiv tutar

Bağışıklık sisteminin tanımına değinen Dr. Tuğçe Hürkal, bağışıklık sisteminin vücudu enfeksiyonlara ve diğer hastalıklara karşı koruyan karmaşık bir sistem olduğunu belirtti. Bağışıklık sisteminde vücudun o güne kadar karşılaştığı tüm antijenlerin (mikropların) kaydına sahip geniş bir arşiv vardır. Dr. Hürkal, ‘’Vücut bu mikroplarla tekrar karşılaştığında, bağışıklık sistemi mikropları tanıyarak devreye girer. Böylelikle hastalığın  oluşmasının önüne geçer.’’ diye konuştu.

İnfluenza neden artar?

Hava, damlacık ve temas yolu ile kolayca yayılan virüs, solunum yolu mukozasına tutunarak birçok insanda solunum yolu enfeksiyonuna yol açar. Dr. Tuğçe Hürkal, influenza virüsünün neden olduğu grip, çoğunlukla ilkbahar, kış ve sonbahar aylarında özellikle mevsim geçişlerinde çok sık görüldüğünü sözlerine ekledi.

Dr. Tuğçe Hürkal, “İnfluenza semptomlarını genellikle ateş, öksürük, boğaz ağrısı, kas ve eklem ağrıları gibi ortaya çıkar. Grip aşısı bu hastalığın yayılmasını önlemede çok önemli bir rol oynar. Hastalıktan korunmak için sık sık ellerin yıkanmasını, hasta kişilerle yakın temastan uzak durulmasını, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürülmesini öneriliyor. Bu faktörlere dikkat edilmesi bağışıklık sistemini güçlendirerek grip enfeksiyonlarından korunmaya yardımcı oluyor.” dedi.

İlk 7 güne dikkat!.. 

Grip, risk grubunda olan kişilerde hayati tehlike yaratan ciddi bir hastalığa dönüşebilir. Risk grubundaki kişilerde gerçekleşen enfeksiyon akciğerlere kadar ilerleyecek duruma gelirse bu durum bakterilerin neden olduğu zatürredir. Bu nedenle, Dr. Tuğçe Hürkal, belirtilen semptomlarda 7 gün içinde gerileme olmazsa mutlaka uzman bir doktora başvurulmasını öneriyor. Bu durum söz konusu olduğunda doktor kontrolünde antibiyotik kullanılabilir.

İlgili Makaleler

spot_img

Güncel Haberler